23 Ağustos 2012 Perşembe

En İyi 10 Kadın Şarkıcı (Best 10 Woman Singers)

1. Nina Simone (1933-2003)
Amerikalı. Doğuştan spora ve müziğe yeteneği olan siyahilerin cazdaki medarıiftiharı. "Don't Let Me Be Misunderstood" şarkısını asıl ondan dinleyin.
2. Madonna (1958-...)
Amerikalı. Popun kraliçesi. Hayatını tabuları yıkmaya adamış bir kadın. Nereden bakılırsa bakılsın tırnakla kazınmış bir tarih onunkisi. Sevmeyeni çok ama kayıtsız kalanı az.
3. Whitney Houston (1963-2012)
Dünyanın en çok ödül alan kadın sanatçısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Houston, şarkıcılığa kilise korolarında başlamıştı. 1992 yılında Bodyguard filminin soundtrack albümüyle zirve yaptıktan sonra doğal olarak düşüşe geçti. Bir otel odasında ölü bulunması tek kelimeyle üzücü ama şarkılarıyla hep hatırlanacak.
4. Tori Amos (1963-...)
Amerikalı. Ortalama iki yılda bir albüm çıkaran Amos, yıllar geçse de değerinden bir şey kaybetmiyor.  Albümlerini sırayla dinlerseniz olgunlaşmasını ve yeniyetme bir şarkıcıdan nasıl bir ozana dönüştüğünü görebilirsiniz.
5. Shirley Manson (1966-...)
İskoç. Garbage grubunun solisti. 2005 yılında çıkardıkları albümden sonra dağıldıkları söylense de 2012'de son albümleri çıktı. Manson, en nevi şahsına münhasır kadın şarkıcılardan biri.
6. Monica Molina (1968-...)
İspanyol. Sekiz çocuklu şarkıcı ve aktör bir babanın kızı. Muhtemelen Türkiye'de ülkesi İspanya'dakinden çok seviliyor. İnsanın ruh hali nasılsa onun şarkıları da öyle. Yani mutluysanız Molina'nın sesi de mutlu gelir, hüzünlüyseniz en hüzünlü şarkılar onunkilerdir. İspanyolca bilmediğim için en azından bana öyle geliyor. Neşeliyken "A Paso Lento"yu, hüzünlüyken "Tu Despedida"yı dinleyin ya da tam tersi! 
7. Dolores O'Riordan (1971-...) 
İrlandalı. The Cranberries'in sesi kendine has vokalisti. Solo albümü de bulunan O'Riordan, Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling ve Kraliçe kadar olmasa da Ada'nın en zenginlerinden. Solo çalışmaları da var ama zaten ben ne söylese dinlerim.
8. Amy Lee (1981-...)
Amerikalı. Evanescence'nin solisti. Aynı zamanda iyi bir piyanist. Hepsi için bakınız: My Immortal! Grup son albümünü 2011 yılında yayımladı. Turne kapsamında Türkiye'ye de geldiler. 
9. Amy Winehouse (1983-2011)
İngiliz. Çıkardığı iki albümle efsane olmuş ama bir türlü kurtulamadığı her türlü bağımlılıkla (içki, uyuşturucu, eski kocası, vs.) kendi kendini bitirmiş şarkıcı. Efsaneyi "Back to Black"le başlatabilirsiniz ya da bitirebilirsiniz.
10. Adele (1988-...)
İngiliz. Winehouse, hayatta olmayan bir efsaneyse Adele de yaşayan efsanedir. "19" ve "21" adında iki albümüyle gelişimini görmek mümkün. İnanılmaz güçlü bir sesi var. "Set Fire to the Rain"i canlı olarak dinlemek yeter. Son James Bond filmi Skyfall'un şarkısını seslendirdikten sonra geçenlerde anne oldu ve müziğe bir süre ara verdi. Tabii ki dönüşü muhteşem olacak!